Čo je to hoopers ?

Hoopers je šport pre všetkých

Hoopers je mladý kynologický šport, ktorého cieľom je práca so psom na diaľku, vedenie psa k samostatnosti a súhra psovoda so psom.

Psovod sa na určitú vzdialenosť snaží psa navádzať tak, aby v správnom poradí prekonal prekážky v čo najkratšom čase. Vzdialenosť a obtiažnosť trate závisí od kategórie v ktorej psovod so psom preteká.

Tento šport je naozaj pre všetkých! Nakoľko v tomto športe pes prekonáva všetky prekážky behom, bez skákania, môžu ho vykonávať mladé, staršie, ba dokonca aj handikepované psíky. Viac informácií s dočítate v sekcii pravidlá.

Hoopers Slovakia
Hoopers Slovakia
Hoopers Slovakia
Hoopers Slovakia

História a súčasnosť hoopers

Hoopers ako samostatný kynologický šport vznikol v USA, prvotne ako náhrada športu agility pre staršie psíky. Rýchlo sa uchytil, začal sa rozvíjať a následne prenikol aj do Európy. Z európskych krajín sa priekopníkom stalo Holandsko, ktoré tento šport uchopilo a pretvorilo do podoby, akú má dnes. K nám na Slovensko sa hoopers dostal okolo roku 2019 a postupne sa začínal rozvíjať. Hoopers sa objavuje a napreduje už vo viacerých krajinách, no nakoľko zatiaľ nie je zastrešený jednotne žiadnou organizáciou, každá krajina má svoje vlastné pravidlá, ktoré sa pretvárajú a zdokonaľujú priamo-úmerne s rastúcim počtom záujemcov o šport a pretekárov. Niektoré štáty sa už začínajú usilovať o  zjednotenie tohto športu v rámci Európy pod organizáciu FCI.